Gabrielle Göthberg von Troil
Vi fick chansen att prata med MR-alumnen Gabriella om studietid, arbete och såklart om hennes intresse för mänskliga rättigheter. Läs Gabriellas tankar nedan!
Arbete
Vad arbetar du med just nu? Just nu jobbar jag som intressepolitisk handläggare på Funktionsrätt Stockholms län. På fritiden är jag ideellt engagerad som ordförande för Rädda Barnens Lokalförening i Stockholm - en förening med 7000 medlemmar och cirka 50 volontärer.
Vad har du arbetat med under åren? Jag har jobbat inom civilsamhället på olika föreningar och organisationer som verksamhetsutvecklare, kommunikatör, projektledare, utbildnings- och evenemangsansvarig, med medlemsfrågor, påverkansarbete, administration, sociala-medieansvarig med mera.
Vilka frågor är du intresserad av att arbeta med eller lära dig mer av nu jämfört med precis när du tog examen i mr? Det är djupdyka mer i ämnet. Eftersom lagstiftning och omvärldsläget ändras är det svårt att ha för mycket detaljplanerat med en strategisk långsiktighet, samtidigt som det också krävs att man har det för att man skall kunna fortsätta jobba framåt. Men när omvärldsläget ändras så blir det mycket lappa och laga inför läget samtidigt som det krävs ett engagemang, en nyfikenhet och stor dos kreativitet och problemlösning för att kunna jobba i nuet samtidigt som man måste planera framåt. Jag gillar att vara kreativ och samtidigt en problemlösare och att få känna att man gör skillnad tillsammans med människor, i olika konstellationer, runt omkring sig. Ingen kan ju göra allt men vi alla kan göra något - och gör vi det tillsammans blir det en större, och förhoppningsvis bättre, förändring.
På vilket sätt har du använt din utbildning i mänskliga rättigheter senare i livet? Både de ämnesspecifika kunskaperna men även de mer generella kunskaperna (skriva, läsa, argumentera, analysera etc). Det används hela tiden, allt från att göra presentationer, ta fram underlag, skriva rapporter, uppsatser, hitta fakta, källkritik med mera. Så jag är väldigt tacksam för att programmet gav mig en sådan fin grund att stå på. Samtidigt, med AI och digitaliseringen, så är ju detta, som mycket annat, en process man måste följa med i för att utvecklas och vara ikapp med dessa framsteg. Men basen har jag Lunds universitet att tacka för!
Har du efter examen arbetat med något som inte är så tydligt kopplat till mänskliga rättigheter? På vilket sätt har dessa erfarenheter i så fall stärkt din kompetens? Jag trodde väl först att kompetensutveckling och evenemang kanske inte var så kopplat till mänskliga rättigheter, men sedan insåg jag att dessa saker är med och bidrar till verkställandet av mänskliga rättigheter och en utveckling för personer som jobbar med det. Det fick mig också att inse att mitt största intresse låg i påverkansarbete, samtidigt gav arbetet med utbildning och evenemang mig en fantastisk kunskap i kommunikation, nätverkande, att möta människor med olika erfarenheter, behov och bakgrund och att vara med och sprida sitt eget budskap. Så tiden med utbildningar och evenemang utgör till stor del grunden för det jag nu kan applicera på den inriktning mot påverkansarbete som jag vill arbeta vidare med.
På vilket sätt har arbetslivserfarenhet hjälpt dig att bygga på dina kunskaper i mänskliga rättigheter? Med det omvärldsläget som vi har idag så utvecklas ju ens kunskap hela tiden. Världen är inte som den var det året jag tog examen 2014. Vi har haft flyktingkriser, pandemin, krig, lågkonjunkturer, naturkatastrofer och ett väldigt spänt omvärldsläge som vi nog aldrig ens kunde drömma om för några år sedan. Detta gör att du behöver vara lösningsorienterad och hela tiden hålla dig uppdaterat i ämnet. När jag tog examen 2014 var det lite svårt att få jobb då mänskliga rättigheter på arbetsmarknaden var lite "flumm-klassat". Vi konkurrerade ju dessutom mycket med både statsvetare och jurister som hade mer dokumenterad kunskap i offentlig förvaltning och svensk lagstiftning och det gjorde det tuffare på arbetsmarknaden. Idag skulle jag säga att kunskap och examen i mänskliga rättigheter är något som eftertraktas mer och mer och förståelsen för att man måste ha den kunskapen i verksamheten. Det gläder mig oerhört att den utvecklingen har gått så snabbt de senaste åren.
Studier
Varför valde du att studera mänskliga rättigheter? Det låter kanske lite cheezy men för mig fanns det egentligen inga andra alternativ när jag såg programmet som då, 2009, precis hade startat i Lund. Det kändes så självklart på något vis. Jag har funderat en del på vad jag skulle vilja jobba med om jag inte jobbade med mänskliga rättigheter, men det finns faktiskt inget jag kommer på.
Vad var det roligaste/mest givande med MR-studierna? Förutom fantastiska lärare, trevliga klasskamrater och all den kunskap man fick med sig så var det min praktik på den politiska avdelningen på EU-kommissionens representationskontor i Stockholm samt min utbytestermin i Bologna, Italien.
Mänskliga rättigheter är väldigt brett, kommer du ihåg vilka frågor du var främst intresserad av (att arbeta med) när du avslutade dina studier i mänskliga rättigheter? Vad gjorde du för att röra dig mot ditt mål? Jag ville jobba med barns rättigheter och rättigheter för personer med funktionsnedsättning, vilket jag gör idag. Sedan har jag alltid haft en dröm att jobba internationellt och gärna med folkrätten, internationella relationer och humanitärrätten. Jag började ganska snabbt att jobba med barns rättigheter kopplat till utbildning, därifrån blev det en inriktning på utbildningar och evenemang för vuxna på både IV och Giva Sverige, samtidigt fick jag en möjlighet att jobba ideellt för barns rättigheter via Rädda Barnen. Med min kunskap som jag fick från IV och Giva Sverige så fick jag en djupare förståelse för insamling och givande, finansiering, samverkan och kompetensutveckling för vuxna i olika sektorer. Detta har varit ovärdeliga kunskaper när jag sedan har fortsatt jobba ideellt i Rädda Barnen och stiftelsen Loza Foundation, samt somverksamhetsutvecklare/ kommunikatör på Riksförbundet FUB fram till mitt arbete idag på Funktionsrätt Stockholms län. Kunskapen i insamling och givande var inte bara ny kunskap utan gav också en inblick i vikten av transparens, etik och intern kontroll och styrning. Hur allt hänger ihop inom organisationerna på ett helt annat sätt än vad jag trodde innan. Jag trodde då att det var lite mer stuprörstänk inom organisationerna i civilsamhället men insåg ganska snabbt att har du inte en insamling, kommunikation, en växande medlemsbas (för de organisationer som har det) så är det väldigt svårt att göra ett lyckat påverkansarbete. Det är också fantastiskt att se alla organisationer, ibland med väldigt begränsade resurser, ha en enorm nyfikenhet, påhittighet och kreativitet och hur man med begränsade medel kan göra fantastisk kommunikation och påverkan. Det är riktigt inspirerande!
Har du studerat något annat efter din kandidat i mr? Vad i så fall? Jag har läst statsvetenskap, internationella relationer, freds- och konfliktvetenskap, fördjupningar i mänskliga rättigheter i asylrätten och barns rättigheter, EU-lagstiftning, litteraturhistoria, franska, italienska och ryska, religion, samt religionshistoria. Jag är väl helt enkelt en nyfiken person som gillar att lära mig, utvecklas och känna att jag bidrar till en bättre värld.
Om du gjorde praktik och/eller utbytesstudier under dina kandidatstudier, beskriv gärna vilken nytta skulle du säga att du har haft av detta/dessa? Jag gjorde praktik på EU-kommissionens representationskontor i Stockholm och det var en fantastisk möjlighet att få kunskap om det fina arbete EU gör men också den oerhörda komplexitet som krävs när så många skall komma överens. Det gav en smakbit av det internationella arbetet som jag är intresserad av. Jag fick en möjlighet att göra så mycket roliga och spännande saker där jag lärde mig enormt av det kompetenta teamet som jobbade där då! En erfarenhet som jag är väldigt tacksam för. Mina studier i Bologna var också en fantastisk upplevelse och en dröm som blev sann. Jag fäktade då i svenska landslaget och Italien är en av världens främsta fäktnationer, så att få kombinera Italien (som jag älskar) med träning och studier var en "match made in heaven".
Vad är ditt bästa och värsta minne från studietiden? Kan vara relaterat till MR eller studentliv generellt. Bästa minnet är de vänner jag fått, den kunskap jag fått och den möjlighet till förberedelser inför arbetslivet som jag fick. Eftersom jag på den tiden fäktade väldigt mycket (det var mer träning än lektionsledda timmar i skolan) så tog jag inte del av studentlivet på samma sätt som jag idag önskat att jag gjort. Men Lundatiden är verkligen ett minne som jag ser tillbaka på med mycket glädje och ljus. Värsta minnet är nog att jag ville göra så mycket på så liten tid och det resulterade i att jag gick in i väggen i mitten av studietiden. Men det har också varit en lärdom som jag nu kan, konstigt nog, vara tacksam för och samtidigt en glädje att jag kunde återhämta mig relativt snabbt.
Tips
Hur tog du klivet över till yrkeslivet efter examen? Har du några tips på hur man kan gå tillväga? Planera och sök i god tid innan, ha tålamod och tänk att all erfarenhet är bra erfarenhet även om man kanske inte kan se det just då. Engagera dig, om du har tid, på din fritid i något du brinner för. Det kan öppna dörrar och ge mer kunskap. Nätverka och knyt kontakter och framför allt, något jag fått jobba mycket med mig själv med, är att du skall jobba ett långt yrkesliv så bli inte besviken om du inte får drömjobbet direkt. Det är vägen fram till drömjobbet som kommer göra dig redo för det och du kommer få mycket kunskap och erfarenhet på vägen. Och se till att ha roligt och känn mening med det du gör - man lär sig alltid något från alla saker och händelser man är med om!
Vad är ditt framgångsrecept? Var nyfiken, öppen och framför allt ta med dig insikten att från varje situation du är med i (jobbig eller rolig) och för varje person du möter, kan du alltid lära dig något från och ta med framåt i livet i din egen utveckling. Även om livet ibland kan vara väldigt tufft och det kan finnas stunder som tär på en - försök hitta något positivt med situationen och lär dig av den. Med ett positivt mindset så blir livet lite enklare, roligare och du kommer lära dig att uppskatta saker i livet som du inte trodde. Framför allt så utvecklar du din förmåga att hitta och se lösningar istället för att grotta ned dig i problemet.